Tur til Eidsfoss
Turgruppa arrangerer tur til Eidsfoss den 31. august. Det gamle industritettstedet Eidsfoss byr på mange motiver for ivrige fotografer. Eidsfoss ligger vakkert til mellom Eikeren og Bergsvann. I det smale eidet mellom vannene renner Eidselven. Det var denne som la grunnlaget for industri og utvikling av tettstedet. Her har vært sagbruk, jernverk, jernstøperi og man har laget jernbanevogner. Tønsberg – Eidsfoss jernbanen gikk hit i vel 30 år fra 1901. Men så kom nedgangstider og forfall.

Foto: Ulf Haraldsen
Heldigvis har ildsjeler sett verdiene i det gamle tettstedet og det er blitt satt fint i stand. I dagfinner vi trivelige boligområder, et par kafeer, landets eldste landhandel, flere brukskunstutsalg , utstillingslokale og mye mer. Fortsatt er det noe virksomhet på det gamle industriområdet. Eidsfoss hovedgård troner oppe på haugen mellom vannene med sitt fine hageanlegg, kafe og staselige bebyggelse. Visit Eidsfoss.

Foto: Ulf Haraldsen
Her er mange fotomuligheter. Motivene er mange, fra gammel, sjarmerende bebyggelse og vakkert landskap til rustikke fabrikkbygninger og en stor utstilling av ovner fra jernverkets virksomhet. Her kan man finne fine kulisser for de som ønsker å fotografere modell. Mye av området er lett tilgjengelig og i kort avstand fra parkeringen. Det er også mulig å gå litt lengre tur, f.eks på Sagkollen bak tettstedet og få sett dette i perspektiv.

Foto: Ulf Haraldsen
Vi satser på samkjøring og møtes på parkeringen ved Sem kirke kl 10.15. Turen til Eidsfoss tar ca 40 minutter. Det er parkering til venstre ved innkjøringen til fabrikkområdet (se kartet). Her møtes vi kl 11.00.
